Betooni paigaldamine
Betooni paigaldamine ei ole keeruline, kuid tuleb jälgida teatud põhimõtteid. Enne segu mahalaadimise algust tuleb kontrollida saatelehte, kas tarnitud betoonisegu vastab tellitule.
Betoonisegu tuleb maha laadida võimalikult kiiresti, kuna tsement hakkab teatud aja möödudes tarduma ning kivinev betoonisegu ei ole enam paigaldatav.
Betoonisegu kasutusaeg sõltub segu temperatuurist, õhutemperatuurist ja ilmastikuoludest. Suvisel ajal on betoonisegu kasutusaeg ligikaudu 2 tundi, talvisel perioodil aga ligikaudu 3 tundi või kauem.
Betoonisegu peab paigaldamisel tihendama. Samas tuleb meeles tuleb pidada, et üleliigne vibreerimine rikub betooni.
Paigaldamisel ei tohiks pumba voolikust või kolust betoonisegu langemiskõrgus olla suurem kui 1 meeter, kõrgelt langemisel betoonisegu kihistub.
Soojal perioodil tuleb värskelt valatud betooni kaitsta vee väljakuivamise eest. Betooni valupind tuleb katta kas ehituskilega, järelhooldusainega või seda kasta pidevalt veega.
Järelhoolduse teostamine aitab vähendada mahukahanemipragude tekke võimalust. Samas suurendab see betoonipinna tugevust ja vastupanuvõimet keskkonna mõjudele.
Talvistes tingimustes tuleb betoonivalu vorm soojustada ja värskelt paigaldatud betooni sobival viisil soojendada, et vältida betooni külmumist ning tagada normaalne kivinemise kiirus.
Betooni läbikülmumine enne survetugevuse 5…7 MPa saavutamist vähendab tunduvalt betooni lõplikku tugevust, seades ohtu konstruktsiooni püsivuse.
Betoonisegule vee lisamine ehitusobjektil on keelatud – lisavesi vähendab betooni tugevust ja vastupidavust keskkonna mõjudele.
Betooniseguga töötamisel tuleb järgita tööohutusnõudeid. Kanda kogu keha katvaid tööriideid ning sobilikke isikukaitsevahendeid. Betoonisegu sattumisel nahale tuleb see kohe veega maha loputada. Segu pritsmete silma sattumisel tuleb silma loputada põhjalikult puhta veega, vajadusel pöörduda arsti poole.
Allikas: https://betoonimeister.ee/kasulik-info/vaikeehitajale/betooni-paigaldamine/
Pärast betooni valamist
Suvisel perioodil on peamine eesmärk vältida betoonis sisalduva vee liiga kiiret välja kuivamist ja seoses sellega pragude teket. Selle vältimiseks:
Kastetakse betooni – tegevus on töömahukas ja suurte alade puhul on oht, et vee kiire aurustumise korral ei suudeta tagada kogu ala ühtlast veega katmist
Betoonivalu pind kaetakse kilega või koormakattega
Betoonivalu pinnale kantakse järelhooldusaine ehk ¨vaha¨, mis moodustab kuivades betoonipinnale vett mitte läbilaskva kihi ja ei võimalda veel betoonist välja aurata.
Seinte kaitsmisel kiire välja kuivamise eest on soovitatav viivitada lahtirakestamisega. Raketis ei võimalda veel kiiresti seinast välja kuivada ning pragude tekke oht on väiksem. Vahetult peale lahti rakestamist tuleb kanda pinnale järelhooldusaine.
Talvisel perioodil on peamine eesmärk hoida tarindis sisalduvat soojust võis siis tegeleda lisasoojuse tarindisse viimisega.
Massiivsete vundamentide puhul tekkivad eksotermilise protsessi käigus kõrged temperatuurid. Sellise tarindi puhul on majanduslikult kasulik tarind katta kinni ja lasta tarindil kivineda tekkiva temperatuuri mõjul. Sellist meetodi nimetatakse termosmeetodiks.
„Saledamate“ konstruktsioonide puhul (seinad, postid, laed) kasutatakse täiendava soojuse lisamise erinevaid võimalusi:
Küttetraatide paigaldamine betooni
Tarindi ümber „telgi“ ehitamine ja soojuskiirgurite või puhurite abil sooja lisamine ümbritsevasse telki, mis kiirendab betooni kivinemist.
Allikas: https://betoonimeister.ee/kasulik-info/vaikeehitajale/betooni-jarelhooldus/
Ohutus betoonitöödel
Betoonisegu omab tugevalt leeliselist keskkonda, mis tekib betoonisegu tootmisel tsemendi ja vee kokku segamisel (pH on 11 – 13)!
Betooniseguga töötamisel tuleb isikukaitse ja tööohutuse seisukohalt järgida alljärgnevat.
Betoonisegu transpordi, pumpamise ja paigalduse käigus esineb tihti pritsimist, millest johtub betoonisegu sattumine ümbritseva keskkonna ja inimeste peale. Ohupiirkond on 5 – 10 m raadiuses arvestatuna betoonitehnikast.
Betoneerimisel peab kasutama ettenähtud isikukaitsevahendeid (prillid, kindad, saapad, kiivrid, sobilik tööriietus)
Silma sattunud betoonisegu tuleb pesta välja rohke puhta veega
Juba kivinenud betooni töötlemisel väldi betoonitolmu sisse hingamist.
Allikas: https://betoonimeister.ee/kasulik-info/vaikeehitajale/ohutus-betoonitoodel/
https://rudus.ee/betoon/betoneerimisjuhend/