Õpimapi üks võimalik versioon
Vana trepi renoveerimise näitel
Vana trepi renoveerimise näitel
Probleem. 🏡
Vana trepp oli märja ilmaga ja talvel ohtlik, trepi astmete esiservad ümarad ning varem täiendavalt trepile peale valatud betoonikiht osaliselt lahti. Lisaks ei pakkunud vana trepi asend ja suund tervikuna kõige paremat kasutajakogemust.
Vana trepp
Uus trepp
1. etapp. 🖥️
Suhtlemine kliendiga, mõttetalgud ja targutamine. Selles punktis oli tähtis mõista ja paberile saada, mida klient soovib ning milline peaks olema töö lõpptulemus.
Trepiastmete kõrguste mõõtmine ja trepi kuju otsustamine. Astmete kõrgused mõõtsime kindluse mõttes üle kolmel korral.
Trepi CAD mudeli loomine. Otsus luua trepi CAD mudel tuli varasematest kogemustest, mis on näidanud, et mudeli loomine kiirendab oluliselt töö valmimist ja väldib suuremate eksimuste teket.
Tööks vajalike ehitusmaterjalide ja tööriistade nimekirja loomine.
Uue trepi astmete kõrguste mõõtmine. Abivahenditeks olid siin ristjoonlaser, pikk loodiga rihtlatt, mõõdulint ja marker.
Uue trepi visand koos üldiste mõõtudega on paberile saanud. See on hea algus CAD mudeli loomiseks.
Kirja on saanud esmane materjalide ja koguste nimekiri.
Tulevase trepi loodud 3D mudel võimaldas üsna lihtsalt välja arvestada vajaliku betoonikulu ning raketise ehitamiseks vajaliku vineeri koguse. Pildil on näha programmi poolt arvutatud trepile juurde valatava betooni kaal, milleks on 2100 kg. Kaalu arvutuseks on programmile ette antud betooni erikaal, mis on 2500 kg ühe kuupmeetri kohta.
Raketise 3D mudel võimaldab täpselt ja kiirelt välja arvestada kõik vajalikud detailid, mis teeb raketise detailide väljalõikamise väga efektiivseks.
2. etapp ⛏️
Vanalt trepilt üleliigse betooni ja lahtiste kihtide eemaldamine ning aluspinna puhastamine.
Armeeringu pigaldamine ja raketise ehitamine.
Esmalt tuli vana trepi astmed ja nurgad elektrilise piikvasaraga eemaldada. Sellest tööst võttis hea meelega osa ka majaperemees.
Vana trepi üleliigse betooni eemaldamine oli võrdlemisi lihtne töö, kuna vana betoon ei olnud väga tugev ja selles puudus armeering.
Trepi armeeringuks valisime 150x150 mm silmaga 8 mm armatuurvõrgu. Jagasime armeeritavad osad sektsioonideks (trepipealne, trepi esine ja trepi parem külg), lõikasime sobivad armatuurvõrgu tükid ja ühendasime need omavahel sidumistraadiga. Ühenduskohad painutasime eelnevalt õige nurga alla ja asetasime üksteise peale ülekattega. Võrgud sidusime omavahel kokku sidumistraadiga. Oluline oli jälgida, et armatuur jääks pärast lõpplikku paigaldamist raketise seintest ja nurkadest vähemalt ca 30-40 mm kaugusele.
Maja peremees on armatuuri sidumisega käe valgeks saanud ja ühendab üksikute pikkade armatuurvarrastega omavahel armatuurvõrkude mooduleid.
Paralleelselt armatuuri paigaldamisega on valminud trepiraketis. Trepiraketise juures oli väga tähtis raketise korralik toestamine ja mitmesse punkti kinnitamine, et see valamise ajal betooni survele järele ei annaks. Korduvalt tuli üle kontrollida kõik toed ja kinnituskohad. Raketise koostasime nii, et selle ühendus -ja kinnituskruvid asuksid kõik väljaspool raketist. Nii on raketise eemaldamine hiljem palju lihtsam.
Ekstra
Nagu ikka, võib tervikpildi huvides paljude töödega kaasneda mõni ekstra ülesanne. Antud näitel valasime ilutaimi ja trepi esist ala eraldava betoonserva, seda põhjusel, et uus trepiesine kivisillutis kerkib uue plaani kohaselt ca 150 mm kõrgemale. Valatud betoonpiire toetab küljelt kivisillutise alust täitematerjali ja sillutiskive ja eraldab trepiesist kõnniteed ning ilutaimi. Eraldusserva ankurdasime vanade betoonplaatidesse puuritud ja kinnitatud armatuurvarrastega.
3. etapp 🚧
Betooni valmistamine ja paigaldamine.
Betooni valmistamine ja valamine oli füüsiliselt selle projekti kõige raskem osa. Seda põhjustel, et ilm oli sellel päeval üsna palav ja betoonitöö on oma loomult alati teatava pingega. Tark oleks olnud päev kaks viivitada ja oodata jahedamat ilma aga kes see ikka suudab kannatada. Tänaseid toimetusi ära lükka homse varna. 🙃
Vihmaks valmis.
Katsime esimese päeva betoonivalu kilega kuna ilmateade lubas vihma.
Päev siiski läks üleliigselt palavaks ja otsustasime trepi valamise jagada kaheks. Trepi ülemise astme valasime teisel päeval. Trepi ülemise osa uksepoolse serva valasin esiservast ca 8-12 mm kõrgema, et tuulega trepile langenud vihmavesi ukse ette ei koguneks ja saaks vabalt ära voolata. Seina äärde paigaldasime vahtmaterjalaist eraldusriba. See väldib seina ja betoonivahelisi pingeid, pragude teket ning lagunemist.
Teise päeva betoonivalu.
Betooni triibutamine.
Selle funktsioon on trepi pinna libisemiskindluse tõstmine. Vihmase ilmaga võib trepp pealispind liigse vee tõttu libedaks minna ja selliselt harjaga triibutatud või lahti harjatud betoonpind tagab hea haardumise jalanõuga. Värske betoonpinna triibutamisel oli oluline mitte maha magada õiget aega. Liigset kivinenud betoonpinda harjaga enam töödelda ei saa. Valamise järgsetel päevadel kastsime treppi veega, et betoonipind oleks kauem niiske.
4. etapp 🎁
Raketise eemaldamine.
Trepi servade faasimine.
Trepi kastmine.
Raketise eemaldamine on nagu jõulupaki avamine. Kindel ei saa olla mis sealt välja tuleb. Tihti võib juhtuda, et betoonis on juhuslikke tühimikke või muid ebameeldivaid üllatusi. Seekord õnnestus betoonivalu üsna hästi, kuigi valasime seda kahes etapis. Mõned õhumullid ja paar poorsemat kohta on siiski trepis näha. Põhjuseks võis olla meie tahtlik otsus valada pisut kuivema betooniga. Eemaldatud raketised puhastasime betoonist ja puidust eemaldasime üleliigsed kruvid. Kasutatud materjali saab veel kasutada.
Trepi servade faasimine.
Antud projekti käigus töötasin välja betoonservade faasirakise, mis kinnitub ketaslõikuri külge ja millega on võimalik betooni välisnurkadesse lõigata 8...10 mm faasid. Trepiastme välisnurk ei tohiks olla ümar ega ka liiga suure faasiga, mis võib põhjustada libesemist. 6-10 mm faas ei põhjusta libisemisohtu, hoiab trepinurga tervena ja annab sellele ka ühtlase ning hea välimuse.
Ja muidugi see ekstra töö 🙃
Lõpetada ja kokku tuli viia vanad otsad. Selle töö käigus viisime lõpuni tänavakivi paigaldamise. Tänavakivitöö oli alguse saanud varem aga veel lahendamata trepp ja selle esine ei lubanud kivitööd lõpule viia.
Tõestus, et viibisin objektil. 🙂
Pildil on näha ilutaimi ja kõnniteed eraldava betoonist piirde funktsionaalsus. Valatud betoonpiirde asemel oleks saanud kasutada äärekivi lahendust aga kogemus ütles, et üks monoliitne aluspinda ankurdatud betoonist serv töötab siin paremini.
Trepp on valmis 🏆
Trepp päevavalguses
Trepp öö(lambi)valguses
Kokkuvõte 📢
Mis läks halvasti ehk mitte plaanipäraselt?
100% ei tulnud välja raketise esimese astme lühem külg. See ei saanud kohe hästi paika, põhjusel, et ma ise unustasin suure ärevuse ja tööhooga ära ehitamise põhiprintsiibid. Pikad küljed omavahel paralleelseks ja siis muud detailid selle järgi. Trepil esineb nüüd üks 3 cm viga, mida üldpildis näha ei ole aga ise olen sellest teadlik igaveseks. 🙂
Mida teeksin järgmine kord teisiti?
Betoneerimise aega ja ilma valiksin järgmine kord põhjalikumalt. See kord oli meeldetuletus, et palavaga on seda tööd väga tülikas teha. Parim oleks valutööd teha siiski jahedal päeval või õhtusel ajal.
Betooni segaks veidi vedelama, mida oleks lihtsam paigaldada ja tihendada.
Raketise koostaksin järgmine kord nii, et juurdepääs astme terves ulatuses oleks vabalt tagatud. Raketisel oli kohti mis jäid ette ja tekitasid trepiastmete viimistlemisel ebamugavust.
Mis tuli hästi välja ja millega olen rahul?
Põhiline oli, et klient jäi lõpptulemusega väga rahule. Kliendile sobis väga uue trepi astmete asend maja suhtes, mis teeb trepi kasutamise efektiivsemaks.
Hästi tuli välja arutelud kliendiga ja planeerimise osa. Eesmärk, kuhu soovisime jõuda sai kiirelt paberile ja 3D mudelisse.
Raketise detailide väljalõikamine ja koostamine õnnestus tänu 3D mudeli olemasolule ilma probleemideta.
Betoon sai ühtlaselt tugev ja tihe, olgugi, et me ei kasutanud betoonitihendajat.
Tehnoloogia
Tööül nr.
Tööülesande kirjeldus
Vajalikud töövahendid
Tööaeg
1
Trepiastmete kõrguste arvestus, trepi mõõtmine, trepi eskiisjoonise koostamine. Vajalike materjalide väljakirjutamine
Mõõdulint, ristjoonlaser, marker, pliiats
4h
2
Trepi 3D mudeli loomine, raketise detailide modelleerimine
Arvuti
4h
3
Raketise detailide väljalõikmamine
Formaatsaag
2h
4
Vana trepi astmete eemaldamine
Elektrinile piikvasar
3
5
Raketise koostamine
Lauasaag, akutrell, tikksaag, käsisaag, nurgik, pliitas
6h
6
Armeeringu lõikamine ja koostamine
Armatuuritangid, ketaslõikur, sidumiskonks
4h
7
Betooni valmistamine ja paigaldamine
Segumasin, anumad, kellu, rihtlatt, hari,
8h
8
Raketiste eemaldamine ja puhastamine
Akutrell, hari
2h
9
Trepi välisnurkade faasimine
Faasifrees
1h
Materjalid
Tööül nr.
Materjali kirjeldus
Materjali mõõdud
Vajalik kogus
Tarnitav kogus
Ühik
3
Veekndel vineer
2500x1250x15 mm
1
1
tk
5
Veekndel vineer
Nelikant pruss
Kinnituskruvid
2500x1250x15 mm
45x45 mm
5x30 mm
5x80 mm
1
10
100
40
1
10
100
40
tk
m
tk
tk
6
Armatuurvõrk
Sidumistraat
Armatuurikandurid
3000x1500mm
150x150 silm, 8mm läbimõõt
1,2x400 mm
45/50 mm
1
1 kg
20
1
5 kg
20
tk
tk
tk
7
Tsement
Killustik
Ehitusliiv
0-32
450
600
1000
500
1000
1200
kg
kg
kg
Tööohutus
Tööül nr.
Isikukaitsevahendid
3
Kõrvaklapid, kaitseprillid
4
Kõrvaklapid, kaitseprillid, turvajalanõud, kindad
5
Kaitseprillid, põlvekaitsmed, kindad
6
Kaitseprillid, põlvekaitsmed, kindad
7
Kaitseprillid, põlvekaitsmed, kindad, tolmumask
8
Põlvekaitsmed, kindad
9
Kaitseprillid, põlvekaitsmed, kindad, tolmumask